Kalendář akcí

Starší akce >

Malárie

41% světové populace žije na území s výskytem malárie. Každý rok je zaznamenáno 300 až 500 miliónů nových případů malárie, z nichž až 2 milióny končí smrtí. 90% těchto úmrtí připadá na subsaharskou Afriku. Hlavní obětí malárie jsou děti mladší pěti let. 

Malárie je jednou z nejvýznamnějších infekčních nemocí, která je způsobena plasmodii, jejichž přenašečem na člověka je komár. Symptomy malárie jsou horečka, svalový třes, bolest kloubů, dávení a křeče. Může se objevit i pocit mravenčení v pokožce, zvláště u malárie způsobené zimničkou Plasmodium falciparum. Komplikace zahrnují i kóma a následné úmrtí, pokud není malárie adekvátně léčena. Mezi nejvíce zasažené země patří Guinea (75% nakažených obyvatel), Botswana (48%), Burundi (48%), Zambie (34%) a Malawi (25%). 

V uplynulých dvou desetiletích se zvyšovala nemocnost a úmrtnost na tuto nemoc zejména kvůli špatným zdravotnickým systémům, nedostupnosti léků (ať už z finančních či jiných důvodů) a zvyšující se odolnosti nemoci a jejich přenašečů. V nejvíce postižených oblastech je problémem také velmi lehkovážný přístup lidí k malárii, pro které je tato nemoc tou, se kterou lidé žijí po celý život. 

Stejně jako na další „exotické“ choroby, i na výzkum malárie je investováno velmi málo prostředků. Farmaceutické společnosti do výzkumu této choroby investovat nechtějí, protože na ní mohou vydělat jen velmi málo peněz. 

Malárie neničí životy pouze těch, kteří jejímu útoku podlehnou. Ohroženi jsou i ti lidé, kteří jen onemocní (až 500 milionů lidí ročně). Nemoc způsobuje vážné komplikace matkám v těhotenství a na životě ohrožuje také jejich ještě nenarozené potomky. Někteří lidé po onemocnění zůstanou postižení. Vysoký výskyt nemoci ochromuje celou společnost, jak sociálně, tak ekonomicky.