Nezaměstnanost

Nedostatečné vzdělání, velmi málo pracovních příležitostí, špatné finanční podmínky, velmi chudá infrastruktura, omezený přístup ke službám,velké rozdíly mezi lidmi žijícími na venkově a ve městech, velmi špatná bezpečnost a diskriminace (mladých lidí, žen, či různých etnik): to vše souvisí také s vysokou mírou nezaměstnanosti v rozvojových zemích.
Pokud lidé nemají přístup ke vzdělání, jsou odsouzeni k práci v zemědělství, či v domácnosti. Tím jsou však bohužel velmi lehce zranitelní při příchodu sucha, či silných dešťů, kdy se často zničí celá úroda a rodina pak nemá co jíst. Také vzdělaní lidé bojují s velkým nedostatkem pracovních příležitostí.
Vyšší procento nezaměstnanosti zužuje lidi žijící na venkově, což způsobuje další problém – migraci do měst v naději, že ve městě se situace zlepší a lidé budou schopni získat práci. To bohužel často končí zklamáním, protože do měst přichází velké množství lidí, kteří nakonec končí v chudinských čtvrtích, tzv. slumech. Život ve slumu můžeme charakterizovat hlavně vysokou koncentrací obyvatelstva na malém prostoru, vysokou nezaměstnaností, nízkou vzdělaností (nekvalitními školami v těchto čtvrtích), vysokým procentem nemocných lidí, nízkou úrovní zdravotní péče, nedostatečnou infrastrukturou (včetně hygienické), či vysokou kriminalitou.
Špatná infrastruktura v zemi zabraňuje lidem dojíždět do práce, či na trh s vlastním zbožím. Diskriminace zužuje některé etniky, ženy, či mladé lidi.