Tento problém se samozřejmě netýká pouze Guineje, Subsaharská Afrika má nejnižší míru registrace na světě. Odhaduje se, že dvě ze tří dětí narozených v Africe, nejsou registrovány 1.
Komunity Sant' Egidio, CISV a LVIA zahájily 11. července 2019 projekt nazvaný Droit au Nom neboli Právo na jméno. Projekt je financovaný italskou agenturou pro rozvojovou spolupráci a snaží se zvýšit povědomí o důležitosti registrace narozených dětí v regionech Conakry a Labé. V životě přicházejí situace, kdy je pro každého člověka důležité, aby „existoval“, absence rodných listů vede ke značným nedostatkům a nepříjemnostem pro tamní obyvatele. Rodný list potřebujete v nemocnici nebo při zápisu do školy. Pokud nejste registrovaní, nemůžete do školy chodit. Učitelé v těchto případech často přivírají oči, ale jakmile nadejde čas zkoušky, nemohou ji neregistrované děti řádně složit. Také se na základě rodného listu tvoří cestovní pas a občanský průkaz.
Problém neregistrovaných lidí se netýká pouze Guineje, nýbrž se jedná o problém globální. Odhaduje se, že ze 125 milionů dětí, narozených každý rok ve světě, není 51 milionů dětí registrovaných. Evelin Martelli z komunity Sant‘ Egidio uvádí, že pomocí programu Droit au Nom chtějí pomoci dětem i guinejskému státu ve zlepšení systému registrace dětí. Rodinná evidence v sobě totiž skrývá mnoho výhod pro stát, dají se zjistit informace o populaci, narození i úmrtí. Tak může stát zlepšit i zdravotní systém a podmínky pro své obyvatele. Podle Evelin Martelli je také velmi důležité, aby měl stát spolehlivé statistiky, které by měly přesně zobrazovat, kolik populace je v určitém regionu a podle toho se pak snáz určí, kolik školních zařízení je zapotřebí.
Všem aktivním komunitám, které chtějí zlepšit podmínky pro život v Guineji držíme palce!
Více informací naleznete v článku na www.pressenza.com.
1 uvedla Evelin Martelli z komunity Sant' Egidio, dostupné zde.