Dlouholetý adoptivní rodič Jan Babka vzpomíná na nejsilnější okamžiky, které během trvání projektu zažil se svou adoptivní dcerou Kadiatou. Drobné útržky paměti skládají příběh plný odhodlání, vytrvalosti a důvěry. Během rozhovoru v útulné kavárničce se Jan Babka v reakci na otázku vždycky usměje a jeho pohled se stočí kamsi do dáli. Jako by se mu tam promítal rodinný film...
Centrum Dialog: Osmnáct let je dlouhá doba. Jaké byly nejsilnější momenty, které jste za tu dobu zažil?
J.B.: Tak ten nejsilnější moment jsme prožili samozřejmě teď nedávno. Tou událostí byla promoce, kdy Kadiatou ukončila bakalářské studium. To pro mě bylo samozřejmě veliké zadostiučinění a radost měla celá naše rodina. Něco jsme dotáhli.
Centrum Dialog: Jaké byly vaše bezprostřední zážitky přímo při promoci?
J.B.: No, asi pocit naplnění. Já sám jsem kdysi promoval, ale tenkrát jsem z toho neměl rozum. Teprve teď si uvědomuji, co to stálo úsilí. Tehdy jsem byl mladý, tak nějak samosebou udělal školu a prostě odpromoval. Ale až teď si dokážu představit kolik úsilí to Kadiatou stálo, když studovala v cizím jazyce. V absolutně odlišném jazyce než ostatní jazyky, které znala. Ona mluví velmi dobře francouzsky, což jí v učení se češtině moc nepomohlo. Vystudovat v cizím jazyce takhle těžký obor (pozn. farmakochemie) muselo stát spoustu energie a úsilí, takže ta promoce měla opravdu sílu. Tam jsem měl slzy na krajíčku. Protože to si člověk uvědomí, co to je za pecku. Takže jsem tu promoci v podstatě prožil, jako by byla moje, jako bych tam stál já.
Centrum Dialog: Když půjdete ve svém vzpomínání zpátky časem, od promoce k prvnímu dopisu, jaké obrázky se Vám vybaví?
J.B.: Chvíle, které nás potěšily? Jak tak přemýšlím, tak jsme určitě měli radost z každého dopisu, když tedy bereme v potaz úsek adopce, kdy ještě Kadi byla v Africe. Obzvláště každý dopis s fotografií nás dokázal hodně potěšit. Tenkrát totiž ještě nebyl internet a jeho možnosti. Nebo nefungoval tak dobře jako dneska. To nám ještě posílali fotografie fyzicky, opravdu v dopisech. Přišla nám například barevná fotografie, kde byla Kadi malinká holčička, v kruhu svojí rodiny. To si živě vybavuji, jako by to bylo včera. Zrovna tuhle fotku mám samozřejmě ještě pořád pečlivě schovanou. To jsou dejme tomu takové ty radosti z toho jak člověk vidí, že někam posílá peníze a ty byly a jsou účelně využívány. Jeho pomoc má takovou nějakou hmatatelnou podobu.
Centrum Dialog: Stalo se Vám někdy, že jste pochyboval o smyslu projektu nebo že by se Vás někdo pokoušel takzvaně zviklat?
J.P.: Osobně jsem nikdy nepochyboval, ale vzpomínám si, nevím co to bylo za časopis, že tam byl ne zrovna pozitivní článek o adopcích na dálku. S tím jsem tedy hrubě nesouhlasil, protože to bylo v úplném rozporu s tím, co jsme dostávali za zprávy v dopisech a jak nás Centrum Dialog o všem informovalo. Nikdy jsem nedal na mediální strašáky a dál věřil tomu, že prostě dělám dobrou věc. Když už mluvím o Centru Dialog, tak i jenom z osobního kontaktu s těmi lidmi věřím, že posílají peníze tam, kam mají. Jinak já osobně se pohybuji v kruzích lidí, kteří nejsou žádní našeptávači. A i kdyby byli, tak mají smůlu.
Centrum Dialog: Tolik vzrušujících okamžiků na dálku často přeroste i rámec adopce. Bylo to tak i u Vás?
J.B.: Ano, bylo a stále se rozvíjí kontaktem s mojí rodinou a jejími členy, protože Kadiatou nás několikrát navštívila osobně. Zejména moje žena, maminka a sestra jsou na ní, v dobrém slova smyslu, fixované a prostě ji berou jako že je naše. A to na začátku samozřejmě nebylo. Na začátku to byl cizí člověk. Nyní za sebou máme i hodně soukromé společné zážitky, jako když u nás třeba trávila Vánoce anebo s námi byla i ve chvílích smutku, když nám zemřel prarodič. Vznikla mezi námi taková sounáležitost, že ji bereme jako člena rodiny.
Centrum Dialog: Vzpomenete si na nějaké perličky z vašich společných zážitků?
J.B.: Víte, co se mi například líbilo? Že Kadiatou prostě kývne na každou bláznivou věc, kterou na ni vymyslíme. Například, že půjdeme lézt na umělou stěnu. Ona to v životě nikdy neslyšela, ale přesto se do toho úvazku obleče a leze s námi dvacet metrů vysoko. To je hezký. Nebo ji vezmeme na řeku. Sice měla plovací vestu, ale pak nám řekla, že neumí plavat. Přesto jsme s ní na Vltavě jezdili na dračí lodi o stošest. To jsou takové maličkosti, na které rád vzpomínám.
Centrum Dialog: Co vaše prvotní nadšení pro dobrou věc, vydrželo Vám celou dobu?
J.P.: Ano vydrželo a řekněme že možná i stoupalo s tím, jak jsme Kadiatou poznávali. Jak je pilná a jak důsledná. Jakou má buldočí povahu! Viděli jsme, že ona opravdu bojuje. To všechno živilo naše prvotní nadšení a pomáhalo nám překonat všechny strachy. Viděli jsme, že to není zbytečné, a že jsme ji prostě nějakým způsobem opravdu pomohli až k té promoci.
Centrum Dialog: Takže se energie a elán přenášely z jedné strany na druhou?
J.P.: Ano. A ještě jednou bych možná zdůraznil jedno. Opravdu nechceme, já ani moje rodina, abychom vypadali jako nějací hrdinové. Protože my stojíme v pozadí. Kadiatou sama bojuje. Co všechno dokázala! Já sám bych se z takového zápřahu zbláznil.
Centrum Dialog: Dal by se Váš vnitřní pocit hrdosti na Kadiatou nějak popsat?
J.P.: Teď to asi nebudu umět přesně pojmenovat. Ono je to něco zvláštního, co bych každému přál zažít. Je to rozhodně veliké zpestření života. A určitě to chce být vytrvalý a mít v sobě také trochu té buldočí povahy. To určitě ano. I když jsou s tím spojené občas nějaké, dejme tomu, starosti, tak vám to nevadí. Je to pro dobrou věc. Těžko se mi ta radost z užitečné práce k něčemu přirovnává. Doporučuji každému, ať to také zkusí.