Centrum Dialog

S vysokoškolským diplomem na smetiště? Jedině v Kibeře!

Umíte si představit české vysokoškoláky, kteří by s univerzitním diplomem zamířili na smetiště? Určitě, ale pouze jako protest proti neuspokojivému stavu vysokého školství u nás. Ale dokážete si představit studenty, kteří by pilně studovali, aby po skončení školy mohli zamířit do nejvíce znečistěných částí města a sběrem odpadků pomáhali celé komunitě? Tento příběh (opravdu skutečný), se odehrál v Kibeře, největší chudinské čtvrti keňského hlavního města Nairobi. Na rozloze 2,5 kilometrů čtverečních se tady tísní něco kolem milionu lidí. Takový počet obyvatel vyprodukuje množství odpadu, o jehož úklid se dlouhou dobu nikdo nezajímal. Vznikaly tak obrovské skládky, které znečisťovaly vodu a prostředí. Navíc zde chybí téměř všechno: pořádné silnice, chodníky, osvětlení, elektrické a vodovodní rozvody, kanalizace a v neposlední řadě i kvalitní školy.

U zrodu Utu Montessori školy v Kibeře stály právě takové, zdánlivě neodstranitelné, hromady odpadu a skupina mladých dobrovolníků, kteří jejich sběrem platili školné za několik chudých dětí keňského slumu. Časem se dobrovolnická pomoc rozšířila. Mladí lidé z této čtvrti se rozhodli založit školu vlastní, aby mohli pomoct více dětem.

Na první třídy Utu Montessori školy si vydělala skupina dobrovolníků pod vedením Ahmeda Ibrahima nejenom sběrem odpadků, ale taky jejich kreativním využitím. Spolu s lidmi z celé čtvrti z nich vyráběli recyklované oblečení, tašky nebo šperky. Pozemek, na kterém škola stojí, se jim podařilo pronajmout od města a třídy na něm se stavěly “za chodu“ a také za podpory dalších projektů.

Velký úspěch například sklidili s nápadem vybudovat ve škole posilovnu. Nepodstatné ve slumu, jakým je Kibera, říkáte si? Omyl! Stroje se podařilo získat z jiných posiloven,či tělovýchovných středisek, a výdělek ze vstupného pomohl s jídlem pro děti a s platy učitelů. Stejná skupina nadšenců zakládá také Unikátní fotbalovou akademii, která je komplexním sociálním projektem, který se zdaleka neomezuje jen na fotbal. Kromě tréninku nabízí třeba i kurzy novinařiny. Akademie má dát mladým lidem příslib lepší budoucnosti a možnost jít za svým snem, ať už jde o kariéru profesionálního fotbalisty, nebo jakékoli jiné povolání.

Iniciativa těchto mladých lidí je neuvěřitelná – projekty jsou zajímavé nejen svým jedinečným pojetím, ale také tím, že dávají možnost mnoha mladým lidem z okolí se scházet a dělat něco dobrého pro sebe i okolí. Utu Montessori škola může díky těmto kreativním nápadům přijmout do svých řad i děti, jejichž rodiče nemohli zaplatit poplatky na státních školách. Svým nadšením a velmi specifickým přístupem si škola získala oblibu u všech dětí z okolí a třídy se velmi rychle plní.

Do budoucna se škola, která vznikla také díky české organizaci Centrum Dialog, bude rozšiřovat o další ročníky. V tuto chvíli fungují jesle, školka a první tři třídy prvního stupně. Snem Centra Dialog a místní skupinky dobrovolníků je přestěhovat se do vlastní budovy nebo na vlastní pozemek. To je v Kibeře ale velmi těžké, protože i přesto, že jde o pozemky ve slumu, ceny jsou extrémně vysoké.

Několik dětí v této škole je podporováno skrze projekt adopce afrických dětí na dálku. Díky tomuto programu už desítky dětí z Kibery nejen dokončily základní a střední školu, ale také nastoupily na vysoké školy.

Centrum Dialog vytvořilo program “Adopce afrických dětí - projekt pomoci na dálku” v roce 2002. Díky pomoci českých „adoptivních rodičů“ prošlo projektem a dostalo svou šanci na vzdělání vice nez  4000 dětí z Keni a Guineje. Těm, kteří by se chtěli do programu zapojit, pak doporučujeme přečíst si více.

Často kladené otázky a odpovědi k projektu
ADOPCE AFRICKÝCH DĚTÍ NA DÁLKU
ve formě e-booku ke stažení.

Formulář byl odeslán, děkujeme.

Nejnovější zprávy