V každé ze třinácti kiberských vesnic najdeme alespoň tři skupiny věnující se odvozu odpadu a mnoho z nich se na sběr vydává jednou týdně v neděli, protože v tu dobu je většina obyvatel slumu doma. Odpadky se svážejí na vyhrazená místa – v každé vesnici založili dobrovolníci sběrný bod, odkud potom obec odpadky jednou nebo dvakrát týdně odváží.
Od občanů, kteří o tuto službu projeví zájem, je vybírán malý poplatek ve výši 20 keňských šilinků (asi 5 Kč) za každý naplněný pytel, do jednoho pytle se přitom vejde asi 100 litrů odpadu. Vybrané poplatky používají skupiny dobrovolníků z velké části k nákupu odpadkových pytlů pro příští sběr, zbylé peníze uschovají na později nebo rozdají svým členům, kteří za ně mohou svým rodinám koupit něco k jídlu.
Taková iniciativa samozřejmě čelí mnoha výzvám. Není například vždy jednoduché vybrat od klientů poplatky za odvoz. Stejně tak je doprava odpadků na sběrné místo často komplikovaná kvůli nekvalitním a úzkým cestám a nedostatku vhodných dopravních prostředků – pro svážení odpadu se v tuto chvíli využívají pouze jednoduché vozíky. A zásadním tématem je bezpochyby bezpečnost práce: Není k dispozici správné oblečení ani odpovídající výbava pro nakládání s odpadky, jako třeba holínky, rukavice nebo kombinézy. Skupiny ani klienti stejně tak neví, jak zacházet s pevným odpadem, například jak správně likvidovat zboží podléhající rychlé zkáze (ovoce, zeleninu, maso, tuky…).
Přes všechny problémy jsou tyto skupiny mladých lidí odhodlány obtíže překonat a Kiberu vyčistit. Vědí, že to dělají pro zlepšení životních podmínek obyvatel slumu, pro zdraví svých rodin a v neposlední řadě i pro svou vlastní budoucnost.