Jedním z cílů organizace Miwani UTU je podpora osobního rozvoje všech dětí z Miwani. Stejně tak se ovšem o osobní rozvoj mladých lidí stará mezinárodní skautské hnutí. Právě pro tento společný cíl vznikla myšlenka založit v Miwani skautský oddíl, který se věnuje například následujícím činnostem:
• Intenzivní a pravidelné kontakty s mladými lidmi – ty jsou dobře vidět na běžných činnostech ve škole Joy Kids Humanist School probíhajících pod dohledem vedoucích, například na vztyčování keňské vlajky za zpěvu národní hymny.
• Volnočasové aktivity. Členové skautských oddílů se zapojují do uměleckých aktivit jako například do hraní divadla, hudební produkce, skládání básní. Pomáhají při pořádání těchto volnočasových aktivit a při vedení dalších školáků. Dobrým příkladem je závěrečný ceremoniál na Joy Kids Humanist School v roce 2014, během kterého skauti zajišťovali zajímavý program pro absolventy, rodiče, pozvané hosty i další děti.
• Péče o zdravé životní prostředí, intenzivní společenské kontakty a pobyt v přírodě. Oddíl Miwani podnikl v roce 2012 cestu do města Kisumu, aby se účastnil celonárodního skautského tábora. Uspořádání tohoto tábora bylo velmi přínosné, protože umožnilo našim skautům setkat se se svými vrstevníky a otevřít se novým myšlenkám. Bylo velmi zajímavé vidět, kolik se toho náš oddíl naučil od již zavedených oddílů z celé země. Mezi předávané znalosti patřily například tábornické dovednosti – od skautů se očekávalo, že se o sebe dokáží postarat i při nedostatku zdrojů, které měli k dispozici, například vody nebo jídla. Také se dozvěděli více o procesu dospívání a dostali tak možnost vybudovat si strategie, jak se vyrovnat s psychosociálními změnami a nástrahami, které toto období doprovázejí. Byly jim předány i základy první pomoci, naučili se resuscitovat člověka v bezvědomí, zacházet se zlomeninami i pomáhat při krvácení z nosu. Skauti, kteří se tohoto setkání účastnili, mohou tak předávat své znalosti dalším mladým lidem ve svém okolí a dokáží v případě nehod nebo neštěstí aktivně poskytnout pomoc.
• Udržování kontaktů se sociálními službami, rodinami a vzdělávacími institucemi a podpora vrstevníků. Během setkání v Kisumu z roku 2012 se náš oddíl dozvěděl, jak podpořit vrstevníky a pomoci jim s jejich problémy. Skauti tak mohou poskytnout podporu dívkám a chlapcům při řešení osobních krizí, které jsou v období dospívání zvláště časté. V případě, že si všimnou dítěte v nouzi, působí vždy v první linii pomoci ještě předtím, než je případ oznámen příslušným učitelům.
Až členové oddílu vyrostou, očekává se od nich, že jako dospělé ženy a dospělí muži ze všech kultur budou schopni podpořit mladé lidi a jejich osobní rozvoj. Skauti představují a nadále budou představovat zastánce míru a ochránce životního prostředí, na těchto principech je ostatně skauting postaven. Jeho zakladatel lord Baden-Powell řekl po první světové válce: „Můžeme odklonit paramilitaristickou energii mladých lidí pomocí aktivit míru.“ Proto se skauting nikdy nestal polovojenským hnutím.